Dobrý deň, navštevujeme Vaše Sanatórium. Podľa výsledkov mám všetko v poriadku, ale manžel ma diagnostikovanú Teratozoospermiu. Chystáme sa o mesiac na insemináciu. Podľa mojich informácii sa Clostylbegyt užíva kvôli dozrievaniu vajíčok a Pregnyl následne spustí ovuláciu. Tu by som sa chcela opýtať, či injekcia Pregnyl môže spustiť ovuláciu nedozretého vajíčka, respektíve nepripraveného k oplodneniu? Taktiež by som sa chcela opýtať, či je možná Inseminácia bez užívania oboch liekov, ale počkať na prirodzenú ovuláciu (ktorú mám pravidelne)? Ďakujem

Alena

Dobrý deň, injekcia Pregnyl sa používa na indukciu ovulácie a teda na “prasknutie” folikulu a uvoľnenie vajíčka do vajíčkovodu. Aplikácia injekcie sa časuje na správny čas (podľa USG) na obdobie, kedy je už vajíčko dozreté. Určité percento žien má tzv. syndróm neprasknutého folikulu (LUF), kedy folikul narastie, žena pociťuje bolesť, dokonca aj ovulačný test môže byť pozitívny no folikul nepraskne, ale vstrebe sa, alebo prerastie do cysty. Vtedy samozrejme vajíčko zanikne a inseminácie je následne zbytočná. Preto doporučujeme aplikáciu tejto injekcie. Clostilbegyt Vám môže zvýšiť šancu na úspech inseminácie tým, že sa môžu v niektorých prípadoch uvolniť z vajíčka aj viaceré vajíčka. Bez neho zase môžete mať smolu a aj zdravej žene s pravidelným cyklom občas ovulácia nebrebehne. 

Ak má partner teratozoospermiu úspešnosť inseminácie je nižšia, pretože “deformované” spermie sa prirodzene ťažšie dostávajú do vajíčka vo vajíčkovode. Ak je opakovane potvrdená vážna teratozoospermia tak je to veľmi pravdepodobná príčina toho, prečo nemôžete otehotnieť a tento problém vnútromaternicová inseminácia nerieši.

MUDr. Peter Hladký