« späť
  / IVF a neplodnosť / Asistovaná reprodukcia / Stimulácia
 

Stimulácia

Stojíme si za kvalitou stimulácie. Priebeh stimulácie je u nás dôkladne monitorovaný – behom stimulácie robíme minimálne tri kontroly, zahŕňajúce ultrazvukové vyšetrenie a odbery krvi, kvôli absolútne presnej kontrole stimulácie.


Fungujeme 7 dní v týždni, odber vajíčok a transfer embryí teda naplánujeme na optimálnu dobu pre zachovanie ich kvality – vaša stimulácia nebude predčasne ukončovaná alebo umelo predlžovaná.
 
Vývoj ženských pohlavných buniek (vajíčok – oocytov) začína už v prenatálnom období. Veľká väčšina z pôvodných 2-3 miliónov primárnych oocytov zaniká a do puberty ich ostane približne 300 tisíc. Z nich je iba  cca 450 vajíčok uvoľnených behom ovulácie v priebehu plodného obdobia ženy.
 
Bežne sa každý mesiac vo vaječníkoch ženy pripravuje okolo 25 folikulov (v ktorých rastú vajíčka), ale iba jedno z vajíčok dozrie a dôjde k ovulácii (uvoľneniu vajíčka). Pri postupoch IVF je nutné, aby bol vo vaječníkoch pripravený väčší počet vajíčok, preto sa hormonálnymi preparátmi navodzuje tzv. stimulácia vaječníkov.
 
Po podaní hormónov (gonadotropínov) sa vo vaječníkoch vyvíja väčší počet folikulov (dutiniek rastúcich vo vaječníku).
 
Rastúci folikul produkuje estrogény, ktoré okrem iného vyvolajú vzostup hladiny luteinizačného hormónu (LH), čo v prirodzenom cykle umožní, aby sa zrelé vajíčka uvoľnili z vaječníku. Pri stimulácii je podávaný liek, ktorý odďaľuje prirodzenú ovuláciu a bráni predčasnému vzostupu LH.
 
Ovulácia (maturácia vajíčka) je vyvolaná injekciou choriového gonadotropínu (hCG), ktorá sa musí podať cca 32-36 hodín pred plánovaným odberom vajíčok.
 
O začiatku, dĺžke a spôsobe stimulácie rozhoduje lekár na základe individuálnej reakcie, veku a hmotnosti pacientky.
 
Odpoveď organizmu ženy na stimuláciu vaječníkov sleduje lekár na základe hladiny hormónov v krvi, a tiež opakovaným ultrazvukovým vyšetrením. Hlavným dôvodom týchto kontrol je navodenie optimálnej reakcie ovárií. Na jednej strane ide  o dosiahnutie odberu primeraného počtu vajíčok, na druhej strane ide o snahu predísť nadmernej reakcii (hyperreakcii), prejavujúcej sa bolestivosťou, výrazným zväčšením vaječníkov a tvorbou voľnej tekutiny v brušnej dutine (OHSS – ovariálny hyperstimulačný syndróm). Touto hyperreakciou sú ohrozené viac ženy mladšie ako 30 rokov.
 
 Vykonávané vyšetrenia (ani opakované) nemajú žiadne vedľajšie účinky na vajíčka ani embryá v skorom štádiu tehotenstva.
 
Podanie hormonálnych preparátov nevyčerpáva predčasne zásobu vajíčok vo vaječníkoch ženy, zabraňuje iba prirodzenej degenerácii a výberu dominantného folikulu. Podľa súčasných poznatkov nemá ani žiadne iné negatívne dopady na organizmus.
 

Kontaktný formulár

Meno *:
Priezvisko *:
Telefón:
E-mail *:
O akú službu máte záujem?:
Napíšte číslicami "dvadsaťdva" *:
Pokiaľ chcete, napíšte nám ďalšie informácie či poznámky:
Chcem dostávať občasný emailový spravodaj s novinkami z oblasti umelého oplodnenia a tehotenstva.
* položky nutné k odoslaniu.
Odoslať!
Fotogalérie
Fotogaléria
Fotogaléria Sanatória Helios
prim. MUDr. Pavel Texl
prim. MUDr. Pavel Texl
Odborný garant
MUDr. Peter Krajkovič
MUDr. Peter Krajkovič
Vedúci lekár
Mgr. Jana Mikulová
Mgr. Jana Mikulová
Vedúca koordinátorka
MUDr. Martina Cuľbová, PhD.
MUDr. Martina Cuľbová, PhD.
Gynekológ
MUDr. Katarína Starovecká
MUDr. Katarína Starovecká
Gynekológ
Mgr. Tatiana Košarišťanová
Mgr. Tatiana Košarišťanová
Vedúca embryologického laboratória
MUDr. Benedikta Svitačová
MUDr. Benedikta Svitačová
Anesteziológ
Iveta Jamrišková
Iveta Jamrišková
Vedúca sestra
Vianočný režim v našom centre

Aktuality

2017-11-22

Vianočný režim v našom centre

Oznamujeme našim klientom, že v termíne od 23.12. 2017 do 1.1. 2018 nebudeme v našom centre realizovať inseminácie, kryoembryotransfery a vyšetrenia spermií.

Viac

Prečo Sanatorium Helios

 
1

Skúsenosti

Naša práca je založená na dlhoročných skúsenostiach. Sanatórium Helios vzniklo v roku 2004 a bolo jedným z prvých centier na Slovensku zaoberajúcich sa diagnostikou a liečbou neplodnosti.

2

Spolupráca

Vďaka exkluzívnej licenčnej zmluve so spoločnosťou Genea máme k dispozícii najnovšie technológie dlho predtým, ako sa dostanú do komerčného použitia. Z tohto dôvodu získavame veľký náskok oproti iným centrám a dávame tým neplodným párom väčšiu šancu na úspech skôr ako ostatní.

3

Bezplatné konzultácie

Na rozdiel od iných centier u nás sú všetky konzultácie s našimi IVF špecialistami (lekármi, embryologičkami, andrologičkami či koordinátorkami) bezplatné.

4

Hľadáme riešenie

Vašu cestu za vytúženým cieľom nepredlžujeme neefektívnymi metódami. Od samého začiatku sa snažíme nájsť najúčinnejšie riešenie priamo pre vás.

5

Kvalita

Stojíme si za kvalitou stimulácie. Priebeh stimulácie pacientky je u nás dôkladne monitorovaný – počas stimulácie vykonávame minimálne tri kontroly zahŕňajúce ultrazvukové vyšetrenie a odbery krvi pre absolútne presnú kontrolu stimulácie.

6

7 dní v týždni

Fungujeme 7 dní v týždni, odber vajíčok a transfer embryí tak naplánujeme na optimálnu dobu na zachovanie ich kvality – vaša stimulácia nebude predčasne ukončená ani umelo predlžovaná.

7

Výber metódy

Podrobná analýza kvality spermií nám umožňuje výber metódy optimálnej pre oplodnenie vajíčok (takzvané klasické oplodnenie, ICSI, PISCI, IMSI).

8

Predĺžená kultivácia

Iba kvalitná predĺžená kultivácia nám umožňuje transfer kvalitných embryí v štádiu blastocýst.

9

Transfer jedného embrya

Striktne uskutočňujeme transfer jedného embrya. Nebojíme sa zavádzať iba jedno embryo, pretože si stojíme za kvalitou našej stimulácie. Vieme, že šanca na otehotnenie nerastie s počtom zavedených embryí, ale s počtom transferov.

10

Objednanie

Na objednanie sa na akékoľvek vyšetrenie, zákrok či konzultáciu v Sanatóriu Helios nepotrebujete odporučenie ani výmenný lístok od svojho ošetrujúceho lekára. Objednať sa môžete osobne, telefonicky, e- mailom alebo kontaktným formulárom, ktorý nájdete na tejto stránke.

11

Technológie

Nebojíme sa zmrazovania embryí, pretože vieme, že nami používaná technika zmrazovania embryá nepoškodzuje. Pri metóde, ktorá sa v súčasnosti používa na zmrazovanie embryí, neklesla úspešnosť v tomto roku pod 50%.

12

Metóda mrazenia

Vďaka dokonalo vyvinutej metóde mrazenia sa skutočnosťou stalo to, v čo mnoho ľudí celé roky iba dúfalo – vieme zamraziť vajíčka tak, že si svoju kvalitu zachovávajú aj po rozmrazení za niekoľko rokov.

13

Prví na Slovensku

Ako prví na Slovensku sme začali vykonávať preimplantačnú genetickú diagnostiku na 5-6-denných embryách – blastocystách. V súčasnosti robíme všetky možné PGD vyšetrenia metódami FISH, aCGH a PCR. Vďaka kvalitne vykonanému PGD zvyšujeme vašu šancu na otehotnenie o viac ako 15%.

14

Program darcovstva gamét

Máme dlhodobo budovaný program darcovstva gamét – vajíčok, spermií aj embryí. Vďaka rozsiahlej databáze darcov máme minimálne čakacie doby.

15

Kvalitná starostlivosť

Naša starostlivosť o vás nekončí úspešným embryotransferom. Radi sa o vás postaráme aj v priebehu tehotenstva – ponúkame rôzne tehotenské vyšetrenia, prenatálnu aj ultrazvukovú diagnostiku a poradňu pre rizikové tehotenstvo.