« späť
  / IVF a neplodnosť / Riziká IVF
 

Riziká IVF

Tak ako každá liečba v medicíne, má aj liečba neplodnosti svoje úskalia a riziká. Našťastie vzhľadom k pokrokom, ktorých bolo v liečbe neplodnosti dosiahnutých za posledných 20 rokov,  sú komplikácie tejto terapie minimálne.
 
Hyperstimulácia (Ovarian Hyperstimulation Syndrome - OHSS)
V súvislosti s hormónmi existuje riziko tzv. hyperstimulácie (nadmernej stimulácie) ovárií – Ovarian Hyperstimulation Syndrome – OHSS. Hlavnými charakteristikami OHSS sú bolestivé zväčšenie ovárií, hromadenie tekutiny v brušnej dutine (niekedy aj na hrudníku), nauzea, nevoľnosť, zvracanie, dehydratácia, riziko trombózy (potenciálne veľmi vážne).
 
OHSS, pokiaľ sa objaví, nastane v poslednom týždni cyklu, v ktorom prišlo k odberu vajíčok, alebo aj niekoľko dní potom, ako sú embryá transferované späť do maternice. Všetko je súčasne ovplyvnené prípadným nastupujúcim tehotenstvom, takže pokiaľ existuje vážne riziko OHSS, môžeme vám odporučiť zmrazenie všetkých vašich embryí a odloženie transferu na dobu, až dôjde k upokojeniu stavu vaječníkov.
 
Naša medicína pozná účinné metódy, ktorými môžeme príznaky a problémy účinne znižovať a monitorovať až do ich ustúpenia (infúzie, punkcie tekutiny z brušnej dutiny...). Túto starostlivosť vám môže poskytnúť naše zariadenie, ktoré má s touto liečbou skúsenosti.
 
Nádorové ochorenia
Dlhodobé riziko rakoviny po IVF cykle doposiaľ nie je známe, ale všeobecne sa zdá, že je minimálne. Existuje domnienka, že hormonálne citlivé tkanivá, ako napríklad prsia, maternica, krčok a ováriá môžu byť čiastočne ovplyvnené IVF liečbou.
 
Avšak žiadne štúdie u žien, ktoré hormonálnu terapiu podstúpili, to zatiaľ nepreukázali. Neplodnosť môže byť s rakovinou spojená vzhľadom k tomu, že tehotenstvo by malo mať ochranné účinky proti niektorým druhom rakoviny, najmä pri rakovine vaječníkov.
 
Hormóny však môžu urýchliť rast už existujúcich rakovinotvorných buniek v niektorých tkanivách. Preto pred nastúpením IVF liečby odporúčame vyšetrenie pŕs, zdravotnú gynekologickú prehliadku a onkocytologický ster z krčka maternice. Ďalej by ste si mali byť isté, že ste imúnne voči rubeolle (ružienka), a tiež je rozumné začať s užívaním vitamínov, napr. kyseliny listovej.
 
Komplikácie pri odbere vajíčok
Vo výnimočných prípadoch môže dôjsť ku komplikáciám pri odbere vajíčok – krvácanie, riziko infekcie, riziko prasknutia folikulu, riziko poranenia štruktúr v panve alebo brušnej dutine.
 
Tehotenstvo po IVF
Vrodené vývojové vady po IVF
Tehotenstvo po IVF nemá zvýšený výskyt vývojových vád plodov v porovnaní s bežnou populáciou.
 
Viacnásobné tehotenstvo po IVF
Pri asistovanej reprodukcii je viacnásobné tehotenstvo bežné (bežnejšie než v prípade prirodzeného tehotenstva). Avšak s dvojčatami sú spojené nemalé riziká, ako aj pre matku, tak aj pre zárodky.
Najmä z tohto dôvodu sú  transferované maximálne dve embryá, to však neznamená, že u IVF je vylúčený výskyt identických dvojčiat. V niektorých prípadoch je dokonca možné pri IVF získať z dvoch embryí trojčatá.
 
Po IVF je asi 2 % riziko mimomaternicového tehotenstva, proti 1% v bežnej populácii. Riziko stúpa u žien s parciálne poškodenými vajcovodmi, napríklad po zápaloch
Fotogalérie
Fotogaléria
Fotogaléria Sanatória Helios
prim. MUDr. Pavel Texl
prim. MUDr. Pavel Texl
Odborný garant
MUDr. Peter Krajkovič
MUDr. Peter Krajkovič
Vedúci lekár
Mgr. Jana Mikulová
Mgr. Jana Mikulová
Vedúca koordinátorka
MUDr. Martina Cuľbová, PhD.
MUDr. Martina Cuľbová, PhD.
Gynekológ
MUDr. Katarína Starovecká
MUDr. Katarína Starovecká
Gynekológ
Mgr. Tatiana Košarišťanová
Mgr. Tatiana Košarišťanová
Vedúca embryologického laboratória
MUDr. Benedikta Svitačová
MUDr. Benedikta Svitačová
Anesteziológ
Iveta Jamrišková
Iveta Jamrišková
Vedúca sestra
Mrazenie spermií pre onkologických pacientov zdarma!

Aktuality

2017-10-31

Mrazenie spermií pre onkologických pacientov zdarma!

SANATÓRIUM HELIOS V MARTINE ponúka všetkým pánom, ktorých čaká onkologická liečba, ZAMRAZENIE SPERMIÍ ZDARMA!

Viac

Prečo Sanatorium Helios

 
1

Skúsenosti

Naša práca je založená na dlhoročných skúsenostiach. Sanatórium Helios vzniklo v roku 2004 a bolo jedným z prvých centier na Slovensku zaoberajúcich sa diagnostikou a liečbou neplodnosti.

2

Spolupráca

Vďaka exkluzívnej licenčnej zmluve so spoločnosťou Genea máme k dispozícii najnovšie technológie dlho predtým, ako sa dostanú do komerčného použitia. Z tohto dôvodu získavame veľký náskok oproti iným centrám a dávame tým neplodným párom väčšiu šancu na úspech skôr ako ostatní.

3

Bezplatné konzultácie

Na rozdiel od iných centier u nás sú všetky konzultácie s našimi IVF špecialistami (lekármi, embryologičkami, andrologičkami či koordinátorkami) bezplatné.

4

Hľadáme riešenie

Vašu cestu za vytúženým cieľom nepredlžujeme neefektívnymi metódami. Od samého začiatku sa snažíme nájsť najúčinnejšie riešenie priamo pre vás.

5

Kvalita

Stojíme si za kvalitou stimulácie. Priebeh stimulácie pacientky je u nás dôkladne monitorovaný – počas stimulácie vykonávame minimálne tri kontroly zahŕňajúce ultrazvukové vyšetrenie a odbery krvi pre absolútne presnú kontrolu stimulácie.

6

7 dní v týždni

Fungujeme 7 dní v týždni, odber vajíčok a transfer embryí tak naplánujeme na optimálnu dobu na zachovanie ich kvality – vaša stimulácia nebude predčasne ukončená ani umelo predlžovaná.

7

Výber metódy

Podrobná analýza kvality spermií nám umožňuje výber metódy optimálnej pre oplodnenie vajíčok (takzvané klasické oplodnenie, ICSI, PISCI, IMSI).

8

Predĺžená kultivácia

Iba kvalitná predĺžená kultivácia nám umožňuje transfer kvalitných embryí v štádiu blastocýst.

9

Transfer jedného embrya

Striktne uskutočňujeme transfer jedného embrya. Nebojíme sa zavádzať iba jedno embryo, pretože si stojíme za kvalitou našej stimulácie. Vieme, že šanca na otehotnenie nerastie s počtom zavedených embryí, ale s počtom transferov.

10

Objednanie

Na objednanie sa na akékoľvek vyšetrenie, zákrok či konzultáciu v Sanatóriu Helios nepotrebujete odporučenie ani výmenný lístok od svojho ošetrujúceho lekára. Objednať sa môžete osobne, telefonicky, e- mailom alebo kontaktným formulárom, ktorý nájdete na tejto stránke.

11

Technológie

Nebojíme sa zmrazovania embryí, pretože vieme, že nami používaná technika zmrazovania embryá nepoškodzuje. Pri metóde, ktorá sa v súčasnosti používa na zmrazovanie embryí, neklesla úspešnosť v tomto roku pod 50%.

12

Metóda mrazenia

Vďaka dokonalo vyvinutej metóde mrazenia sa skutočnosťou stalo to, v čo mnoho ľudí celé roky iba dúfalo – vieme zamraziť vajíčka tak, že si svoju kvalitu zachovávajú aj po rozmrazení za niekoľko rokov.

13

Prví na Slovensku

Ako prví na Slovensku sme začali vykonávať preimplantačnú genetickú diagnostiku na 5-6-denných embryách – blastocystách. V súčasnosti robíme všetky možné PGD vyšetrenia metódami FISH, aCGH a PCR. Vďaka kvalitne vykonanému PGD zvyšujeme vašu šancu na otehotnenie o viac ako 15%.

14

Program darcovstva gamét

Máme dlhodobo budovaný program darcovstva gamét – vajíčok, spermií aj embryí. Vďaka rozsiahlej databáze darcov máme minimálne čakacie doby.

15

Kvalitná starostlivosť

Naša starostlivosť o vás nekončí úspešným embryotransferom. Radi sa o vás postaráme aj v priebehu tehotenstva – ponúkame rôzne tehotenské vyšetrenia, prenatálnu aj ultrazvukovú diagnostiku a poradňu pre rizikové tehotenstvo.