« späť
  / IVF a neplodnosť / Príčiny neplodnosti
 

Príčiny neplodnosti

Neplodnosť je definovaná ako neschopnosť otehotnieť po roku pravidelného nechráneného pohlavného styku.

Skôr sa problém hľadal v prvom rade u ženy. V súčasnej dobe až 90% mužov, ktorí prichádzajú na vyšetrenie do Sanatória Helios nemajú hodnoty spermiogramu normálne – podľa WHO noriem.
 
U párov, kde je žena mladšia ako 32 rokov, odporúčame základné vyšetrenie páru po 1 roku nechráneného pohlavného styku.
 
U starších žien odporúčame základné vyšetrenie po pol roku nechráneného styku.
 
Vzhľadom k tomu, že problematika neplodnosti je veľmi zložitá, odporúčame návštevu v našom zariadení a konzultáciu s našimi odborníkmi zaoberajúcimi sa liečbou neplodnosti.
 
Táto konzultácia je na našom pracovisku bezplatná aj u pacientok bez zdravotného poistenia.
 
Príčin neplodnosti alebo zníženej plodnosti je mnoho, vrátane tých geneticky daných, ale väčšinou sú potenciované negatívnymi faktormi, ktoré so sebou prináša životný štýl, ale tiež vek. Za najzávažnejšie sa považujú problémy s hmotnosťou (nadváha aj extrémne nízka hmotnosť), fajčenie, alkohol, drogy, málo pohybu alebo nadmerná záťaž a tiež nárast výskytu pohlavne prenosných chorôb.
 
U žien je ideálna doba pre počatie medzi 23. a 33. rokom života. Pravdepodobnosť otehotnenia v tejto dobe a za optimálnych podmienok je zhruba 25% v každom mesiaci. S pribúdajúcim vekom sa pravdepodobnosť znižuje a po 40. roku otehotnie prirodzene iba 5% žien. Dôvodom je väčší počet cyklov bez ovulácie a zvýšený počet geneticky vadných vajíčok (degenerovaných, ktoré nie sú schopné oplodnenia).
U mužov vek nehrá tak zásadnú úlohu ako u žien, avšak vo vyššom veku môžu mať muži väčší problém s erekciou a ejakuláciou. Alarmujúce však je, že za posledných 50 rokov sa zhoršila kvalita spermiogramu o viac než 100%.
 
Fajčenie u žien vplyv na kvalitu vajíčok a na zníženie hladiny estrogénu. Toxické splodiny fajčenia negatívne ovplyvňujú bunky, ktoré produkujú hormóny. To spôsobuje poruchy menštruačného cyklu, zvyšuje sa počet cyklov bez ovulácie a znižuje sa kvalita vajíčok, ktorá potom môže byť príčinou zlej kvality embrya. Z týchto dôvodov sa výrazne znižuje šanca otehotnieť, prípadne môže dochádzať k potratom v skorých fázach tehotenstva.
 
Muži – fajčiari mávajú zvýšený počet poškodených spermií so zníženou pohyblivosťou. Také spermie vajíčko oplodniť nedokážu a pokiaľ áno, môžu niesť genetické vady, ktoré ohrozujú tehotenstvo a zdravie budúceho dieťaťa.
 
Ďalšími faktormi, ktoré môžu ovplyvniť plodnosť sú vyčerpanie a stres. Krátkodobé vypätie organizmu neškodí, pri dlhodobom strese však môže dôjsť až k poruchám imunitného systému z vyčerpania organizmu.
 
Telesná hmotnosť hrá tiež pomerne zásadnú úlohu medzi poruchami plodnosti. Obe krajné varianty, či už obezita alebo príliš nízka hmotnosť, vedú k hormonálnej nerovnováhe, tá k nepravidelným menštruačným cyklom a poruchám ovulácie. Tiež ženy, ktoré výrazne a rýchlo schudnú, môžu znížiť svoju šancu otehotnieť. Tukové tkanivo je miestom tvorby hormónov a miestom, kde sú hormóny viazané. U mužov nízka hmotnosť nevadí natoľko, ako obezita, pri ktorej sa znižuje hladina testosterónu, čo môže viesť až k strate libida.
 
Medzi mužmi v Slovenskej republike by ako darca spermií prešiel zhruba každý desiaty, taká je momentálna situácia na poli mužskej plodnosti. Vzhľadom k tomu, že sa spermie vyvíjajú zhruba 3 mesiace, mal by každý muž, ktorý so svojou partnerkou uvažuje o plánovanom otehotnení, či už prirodzenou cestou alebo cestou IVF, prestať fajčiť, získať ideálnu váhu alebo sa jej aspoň čo najviac priblížiť, obmedziť stres a pridať pohyb.
 
O ženskej a mužskej neplodnosti, ich diagnostike a liečbe sa podrobnejšie dočítate v jednotlivých kapitolách.
 

Kontaktný formulár

Meno *:
Priezvisko *:
Telefón:
E-mail *:
O akú službu máte záujem?:
Napíšte číslicami "dvadsaťdva" *:
Pokiaľ chcete, napíšte nám ďalšie informácie či poznámky:
Chcem dostávať občasný emailový spravodaj s novinkami z oblasti umelého oplodnenia a tehotenstva.
* položky nutné k odoslaniu.
Odoslať!
Fotogalérie
Fotogaléria
Fotogaléria Sanatória Helios
prim. MUDr. Pavel Texl
prim. MUDr. Pavel Texl
Odborný garant
MUDr. Peter Krajkovič
MUDr. Peter Krajkovič
Vedúci lekár
Mgr. Jana Mikulová
Mgr. Jana Mikulová
Vedúca koordinátorka
MUDr. Martina Cuľbová, PhD.
MUDr. Martina Cuľbová, PhD.
Gynekológ
MUDr. Katarína Starovecká
MUDr. Katarína Starovecká
Gynekológ
Mgr. Tatiana Košarišťanová
Mgr. Tatiana Košarišťanová
Vedúca embryologického laboratória
MUDr. Benedikta Svitačová
MUDr. Benedikta Svitačová
Anesteziológ
Iveta Jamrišková
Iveta Jamrišková
Vedúca sestra
Vianočný režim v našom centre

Aktuality

2017-11-22

Vianočný režim v našom centre

Oznamujeme našim klientom, že v termíne od 23.12. 2017 do 1.1. 2018 nebudeme v našom centre realizovať inseminácie, kryoembryotransfery a vyšetrenia spermií.

Viac

Prečo Sanatorium Helios

 
1

Skúsenosti

Naša práca je založená na dlhoročných skúsenostiach. Sanatórium Helios vzniklo v roku 2004 a bolo jedným z prvých centier na Slovensku zaoberajúcich sa diagnostikou a liečbou neplodnosti.

2

Spolupráca

Vďaka exkluzívnej licenčnej zmluve so spoločnosťou Genea máme k dispozícii najnovšie technológie dlho predtým, ako sa dostanú do komerčného použitia. Z tohto dôvodu získavame veľký náskok oproti iným centrám a dávame tým neplodným párom väčšiu šancu na úspech skôr ako ostatní.

3

Bezplatné konzultácie

Na rozdiel od iných centier u nás sú všetky konzultácie s našimi IVF špecialistami (lekármi, embryologičkami, andrologičkami či koordinátorkami) bezplatné.

4

Hľadáme riešenie

Vašu cestu za vytúženým cieľom nepredlžujeme neefektívnymi metódami. Od samého začiatku sa snažíme nájsť najúčinnejšie riešenie priamo pre vás.

5

Kvalita

Stojíme si za kvalitou stimulácie. Priebeh stimulácie pacientky je u nás dôkladne monitorovaný – počas stimulácie vykonávame minimálne tri kontroly zahŕňajúce ultrazvukové vyšetrenie a odbery krvi pre absolútne presnú kontrolu stimulácie.

6

7 dní v týždni

Fungujeme 7 dní v týždni, odber vajíčok a transfer embryí tak naplánujeme na optimálnu dobu na zachovanie ich kvality – vaša stimulácia nebude predčasne ukončená ani umelo predlžovaná.

7

Výber metódy

Podrobná analýza kvality spermií nám umožňuje výber metódy optimálnej pre oplodnenie vajíčok (takzvané klasické oplodnenie, ICSI, PISCI, IMSI).

8

Predĺžená kultivácia

Iba kvalitná predĺžená kultivácia nám umožňuje transfer kvalitných embryí v štádiu blastocýst.

9

Transfer jedného embrya

Striktne uskutočňujeme transfer jedného embrya. Nebojíme sa zavádzať iba jedno embryo, pretože si stojíme za kvalitou našej stimulácie. Vieme, že šanca na otehotnenie nerastie s počtom zavedených embryí, ale s počtom transferov.

10

Objednanie

Na objednanie sa na akékoľvek vyšetrenie, zákrok či konzultáciu v Sanatóriu Helios nepotrebujete odporučenie ani výmenný lístok od svojho ošetrujúceho lekára. Objednať sa môžete osobne, telefonicky, e- mailom alebo kontaktným formulárom, ktorý nájdete na tejto stránke.

11

Technológie

Nebojíme sa zmrazovania embryí, pretože vieme, že nami používaná technika zmrazovania embryá nepoškodzuje. Pri metóde, ktorá sa v súčasnosti používa na zmrazovanie embryí, neklesla úspešnosť v tomto roku pod 50%.

12

Metóda mrazenia

Vďaka dokonalo vyvinutej metóde mrazenia sa skutočnosťou stalo to, v čo mnoho ľudí celé roky iba dúfalo – vieme zamraziť vajíčka tak, že si svoju kvalitu zachovávajú aj po rozmrazení za niekoľko rokov.

13

Prví na Slovensku

Ako prví na Slovensku sme začali vykonávať preimplantačnú genetickú diagnostiku na 5-6-denných embryách – blastocystách. V súčasnosti robíme všetky možné PGD vyšetrenia metódami FISH, aCGH a PCR. Vďaka kvalitne vykonanému PGD zvyšujeme vašu šancu na otehotnenie o viac ako 15%.

14

Program darcovstva gamét

Máme dlhodobo budovaný program darcovstva gamét – vajíčok, spermií aj embryí. Vďaka rozsiahlej databáze darcov máme minimálne čakacie doby.

15

Kvalitná starostlivosť

Naša starostlivosť o vás nekončí úspešným embryotransferom. Radi sa o vás postaráme aj v priebehu tehotenstva – ponúkame rôzne tehotenské vyšetrenia, prenatálnu aj ultrazvukovú diagnostiku a poradňu pre rizikové tehotenstvo.