« späť
  / Sanatórium Helios / Príbehy našich pacientov

Príbehy našich pacientov

„ CESTOU DO MARTINA NÁM NAD HLAVOU LIETALI BOCIANY...“
 
Miriam sa po neúspešnej snahe o tehotenstvo rozhodla navštíviť špecializované pracovisko, kde absolvovala insemináciu.
 
„Dnes je to presne rok, čo sa nám po päťročnom snažení narodila láska nášho života, dnes si spomínam na všetky naše cesty do Martina do Sanatória Helios... Boli plné nádejí, každú cestu nám nad autom leteli bociany, spomínam si na more liekov aby sa moje vaječníky umúdrili a začali fungovať... 
 
Spomínam si aj na insemináciu, bola presne 4. Apríla 2013, kde som prišla v super náladičke, a tak mi bolo všetko smiešne, až ma museli ukľudňovať, nech sa prestanem smiať, aby som zo seba všetko nevytriasla od smiechu. Nikdy nezabudnem ako som sa dva dni rozhodovala, či urobiť alebo neurobiť tehu test pred krvnými testami. A tie dve čiarky mi zmenili celý život! Naša cesta za šťastím bola veľmi kľukatá a dlhá, ale poviem Vám, stalo to za to! 
 
Dnes má náš prenádherný chlapček Alex 1 rok, ľúbime ho tak veľmi, že to nevieme ani opísať.“
 
 
 
 
„ BOLA SOM KAZITEĽKOU ICH DOBREJ ŠTATISTIKY ÚSPEŠNOSTI...“
 
Simona si toho prežila naozaj veľa – plánovanie pohlavného styku, insemináciu, 2 cykly umelého oplodnenia s množstvom embryotransferov... Vie, čo je to mimomaternicová gravidita, biochemické tehotenstvo i zamĺknutý potrat... Ale nikdy neprestala veriť, že tento boj raz vyhrá!
 
„Po všetkých možných aj nemožných pokusoch ako sa stať maminou sme zavítali do Heliosu v Martine. Prvé dojmy boli skvelé - ústretoví lekári, sestričky s úsmevom na tvári, o vybavení a prístupe asi nemusím moc hovoriť, proste má to úroveň o akej môžete u bežných lekárov len snívať...
 
Plánovanie pohlavného styku
Moja diagnóza znela PCO (polycystické ováriá) s absenciou ovulácie, dostali sme inštrukcie a možnosti čo sa dá robiť. Po spoločnej dohode a odporúčaní prišlo na stimulovanie ovulácie tabletkami počas troch cyklov a do tretice to vyšlo! Našla som si dve čiarky na teste... Prišla neopísateľná radosť, tehotenstvo bolo v maternici... No žiaľ plod sa nevyvíjal, bolo potrebné čistenie. To bolo plaču a sklamania. Mali sme pocit, že sme tak blízko a pritom tak ďaleko. No bolo treba isť ďalej, snažila som sa nikdy neupadnúť do depresie, všetko hodiť za hlavu, v čom mi pomáhal môj najúžasnejší manžel na svete! Preniesli sme sa cez to, veď to sa môže stať komukoľvek.
 
Inseminácia
Po porade s lekárom sme sa rozhodli pre insemináciu. Aj keď som po predošlých laparoskopiách (odstránená veľká cysta na vaječníku a jeden vajcovod ktorý bol upchatý) mala už menšie nádeje, vyšlo to! Na 14. deň po zákroku ktorý je úplne bezbolestný - ani neviete, že vám niečo robia, mi volala milá pani a mala pre mňa tú najkrajšiu správu. Bolo tam však „ale“! Hodnoty tehotenského hormónu neboli ideálne, mali podozrenie na mimomaternicové tehotenstvo, tak ma jemne upozornili, že mám rátať s kontrolou o pár dní, aby skontrolovali, kde sa embryo uhniezdilo. Nepripúšťali sme si, že by mohlo byť niekde inde ako by malo byť! Bolo... Smola, čakalo ma obrovské sklamanie, slzavé údolie! Tretia laparoskopia, hovorila som si, že to už horšie byť nemôže. Čo teraz? Jedine IVF!
 
Prvý cyklus IVF
Po zahojení všetkých rán na tele aj „duši“ sme spísali žiadosť na poisťovňu, ktorú nám do mesiaca schválili. Keďže ja som si išla „tvrdo za svojim“ chcela som byť maminou čo najskôr, vždy sme išli na ďalší krok ihneď ako to len bolo možné a dovolené lekármi v centre. 
Pani doktorka nám všetko vysvetlila niekoľkokrát, trpezlivo odpovedala na naše otázky, neúnavne dookola dokola! A verte mi - málo ich nebolo! Prišla na rad konzultácia s koordinátorkou IVF, ktorá nám trpezlivo objasnila detailne krok po kroku čo nás čaká, kedy pichať injekcie, ako pichať, kedy budú asi kontroly, čo všetko sa so mnou bude diať, čo môžem očakávať, oboznámila nás s finančnou stránkou veci, dala nám recepty a kolotoč mohol začať! 
Pichala som dve injekcie denne, myslela som, že budem z toho šalieť, priberať, budem neznesiteľná! Nič také sa nedostavilo, po prvej „adrenalínovej“ injekcii (keďže mám fóbiu z ihiel) som zistila, že to nie je nič strašné, ani som nevedela že som v nejakom IVF procese. Akurát časté kontroly mi to pripomínali, vždy zobrali krv a urobili ultrazvuk. Prišiel deň D - odber vajíčok, po prebudení z anestézie som si ešte poležala v centre asi dve hodiny a mohla som ísť domov. Najhoršie z celého IVF procesu bolo to čakanie, tá neistota, koľko bude oplodnených vajíčok, embryí, koľko ich prežije, boli to najdlhšie dni môjho života! Prišiel deň, kedy mi vložili čerstvé embryo a dve dali zamraziť. Tú eufóriu prajem zažiť každej žene! Myslela som si, že hneď budem tehotná, nabehla som na šetriaci režim! Aj pohnúť som sa bála. Po 2 týždňoch prišlo obrovské sklamanie! Test negatívny, a ja som sa už cítila byť tehotná! Hneď ako to bolo možné sme absolvovali transfer rozmrazeného embrya - KET. Po 14 dňoch sklamanie ešte väčšie a strach čo teraz, už mám len jedného mrazíčika. Do tretice to bude dobré! Nebolo.... neostávalo nič iné len vypísať druhú žiadosť...
 
Druhý cyklus IVF
Manžel ma zobral na dovolenku do Španielska aby som trošku prekusla to sklamanie a dostala sa do psychickej pohody. Nikdy som však neprestala veriť, že sa to podarí, bolo to zlé, ale nie natoľko, aby ma to zastavilo! Chcem dieťa a budem robiť všetko preto aby som ho mala! Hlavu hore ideme od znova, teraz to bude dobré! 
Pohovor s tou istou koordinátorkou – ktorá ma už pozná po mene a do dnešného dňa sme v kontakte! Nakreslila mi do papierov k IVF štvorlístok. Povedala mi, že teraz to už musí byť aj keby čo bolo. Bola som pacient, ktorý „kazí štatistiku“ Pretože 98% žien otehotnie do troch vkladov, ja nič! 
Začali sme druhý cyklus IVF, stimulácia prebehla bez problémov, úroda vajíčok bola rekordná. Prišiel deň odberu, pre mňa už „rutina“ vedela som čo ma čaká, všetko prebehlo v úplnom poriadku starali sa o mňa ako o princeznú! Pristupovali veľmi empaticky, ohľaduplne, vedeli čo mám za sebou.
Zas to odporné čakanie ako sa budú vyvíjať embryá. Absolvovali sme embryotransfer, po 14 dňoch prišla najkrajšia správa na svete! Ste tehotná, hodnoty sú prekrásne, gratulujeme! Už som sa videla ako mi rastie bruško, opojená najkrajším pocitom na svete.. No netrvalo to dlho... Zastavilo sa srdiečko! Zrútil sa mi svet, nevedela som čo ďalej. Základ je NELUTOVAŤ SA! Nie som prvá ani posledná, bola som síce plná hnevu zúrivosti, zlosti na celý svet... čo už.. je to preč, je to dávno! 
KET č. 2 v cykle IVF č. 2 :-) to znelo ako znamenie, po dlhom zvážení s mužom sme dali dve embrya, neodhovárali nás, ale neboli z toho v centre nadšení! Poučili nás o rizikách ale moja túžba po dvojičkách bola silnejšia! A ako to dopadlo? Biochemické tehotenstvo! Maličké sa chytilo/i a odišlo... to ma položilo! Ale nezastavilo! 
Vklad č. 3  - už som to brala s humorom. O 2 týždne prišla tá správa na ktorú som čakala 4,5 roka! Zas som otehotnela!!!! ALE má to jeden obrovský najdôležitejší fakt!!!! BUDEM MAMA!!!! Práve dnes, ako píšem tieto riadky, som 22 týždeň tehotnosti, naše maličké sa teší zdraviu! Vyzerá že všetko je v poriadku :-) Chcem týmto poďakovať celému centru, že moje bruško aj tým aj moje šťastie rastie každým dňom
 
Každej snažilke chcem odkázať, že som živým príkladom toho, že aj keď je cesta k vytúženému bábätku často dlhá, kľukatá a poriadne náročná, raz príde do cieľa každá z nás - treba veriť a nikdy sa nevzdávať! Raz to príde! 
 
Prajem veľa šťastia, nech je to čo najskôr!
 
Simona
 
 
 
 
„MÁM ŠŤASTIE, ŽE MÁM PO BOKU SKVELÉHO MUŽA...“
 
Danka popisuje svoju cestu k bábätku:
 
S priateľom sme sa snažili o bábätko 2 a pol roka, ja som síce mala z predošlého vzťahu dve už skoro dospelé dcéry, no moja túžba mať ďalšie dieťa bola veľká. Keď sa nám to stále nedarilo (prekonala som tri operácie vaječníkov a jednu konizáciu krčka maternice),  už som začala tušiť, že to asi normálnou cestou nepôjde a tak nám môj gynekológ odporučil Sanatórium Helios. Išli sme tam s malou dušičkou a veľkou túžbou, kde nám pán doktor hneď z mojich záznamov oznámil, že ja už normálnou cestou nikdy neotehotniem a jediná možnosť je IVF. Nemali sme o čom rozmýšľať a hneď sme vypísali žiadosť do poisťovne a pre nás svitla nádej:) to bol september 2012 . V októbri nám žiadosť schválili a koncom mesiaca sme začali s hormonálnou liečbou môjho jediného vaječníka . Bolo to psychicky náročné, ale ja mám to šťastie, že mám pri sebe skvelého muža, ktorý sa podujal aj na pichanie injekcii. V Sanatóriu Helios nám v tom veľmi pomáhali a ich ochota a psychická podpora nás držala nad vodou.
Môj vaječník sa nakopol a vyprodukoval 21 vajíčok. Boli sme šťastní a plní očakávania, ale aj strachu, aby sa nejaké embryo vyvinulo. Nakoniec ich bolo 7 statočných! V decembri sme absolvovali prvý transfer, bolo mi vložené jedno 5 dňové embryo a ďalšie boli zamrazené . Veľmi som sa snažila a prosila svoje telo, aby prijalo ten malý zázrak, ale bohužiaľ prvý pokus zlyhal ...
Poplakali sme si, ale povedali sme si ideme ďalej, a tak v januári  2013 sme sa objednali na prehliadku a dohodli sme si kryoembryotransfer, čiže nám rozmrazili jedno embryo a to mi bolo vložené 28.1.2013, pre mňa to bolo niečo symbolické, lebo v tento deň by mala narodeniny už moja zosnulá babka a tak sa moje prosby upínali k nej. Keď sme po dvoch týždňoch išli na kontrolu, či sa embryo uchytilo, dúfala som, že mi potvrdia moje tušenie, že teraz to vyšlo - no na sone nebolo ešte nič vidno, no pani doktorka nás upozornila, že to ešte nič neznamená a treba počkať na výsledky krvi, ktoré mi zavolala pani koordinátorka do práce. Keď zazvonil telefón a povedali mi, že to vyšlo, podlomili sa mi kolená od šťastia, chveli sa mi ruky a plakala som, ako aj teraz, keď si na to spomeniem...
Moje tehotenstvo bolo náročné a v podstate od tretieho mesiaca som bola PN, ale stálo to zato a my do konca života budeme ďakovať kolektívu Sanatória Helios a mojej nebohej babičke za naše šťastie, ktoré prišlo na svet  19.10.2013 s menom Emuška .
Dnes je z nej už veľká 21 mesačná slečna, z ktorej sa všetci tešíme:).

S úctou a pokorou šťastní rodičia malej Emky
 
   
 
Fotogalérie
Fotogaléria
Fotogaléria Sanatória Helios
prim. MUDr. Pavel Texl
prim. MUDr. Pavel Texl
Odborný garant
MUDr. Peter Krajkovič
MUDr. Peter Krajkovič
Vedúci lekár
Mgr. Jana Mikulová
Mgr. Jana Mikulová
Vedúca koordinátorka
MUDr. Martina Cuľbová, PhD.
MUDr. Martina Cuľbová, PhD.
Gynekológ
MUDr. Katarína Starovecká
MUDr. Katarína Starovecká
Gynekológ
Mgr. Tatiana Košarišťanová
Mgr. Tatiana Košarišťanová
Vedúca embryologického laboratória
MUDr. Benedikta Svitačová
MUDr. Benedikta Svitačová
Anesteziológ
Iveta Jamrišková
Iveta Jamrišková
Vedúca sestra
Mrazenie spermií pre onkologických pacientov zdarma!

Aktuality

2017-10-31

Mrazenie spermií pre onkologických pacientov zdarma!

SANATÓRIUM HELIOS V MARTINE ponúka všetkým pánom, ktorých čaká onkologická liečba, ZAMRAZENIE SPERMIÍ ZDARMA!

Viac

Prečo Sanatorium Helios

 
1

Skúsenosti

Naša práca je založená na dlhoročných skúsenostiach. Sanatórium Helios vzniklo v roku 2004 a bolo jedným z prvých centier na Slovensku zaoberajúcich sa diagnostikou a liečbou neplodnosti.

2

Spolupráca

Vďaka exkluzívnej licenčnej zmluve so spoločnosťou Genea máme k dispozícii najnovšie technológie dlho predtým, ako sa dostanú do komerčného použitia. Z tohto dôvodu získavame veľký náskok oproti iným centrám a dávame tým neplodným párom väčšiu šancu na úspech skôr ako ostatní.

3

Bezplatné konzultácie

Na rozdiel od iných centier u nás sú všetky konzultácie s našimi IVF špecialistami (lekármi, embryologičkami, andrologičkami či koordinátorkami) bezplatné.

4

Hľadáme riešenie

Vašu cestu za vytúženým cieľom nepredlžujeme neefektívnymi metódami. Od samého začiatku sa snažíme nájsť najúčinnejšie riešenie priamo pre vás.

5

Kvalita

Stojíme si za kvalitou stimulácie. Priebeh stimulácie pacientky je u nás dôkladne monitorovaný – počas stimulácie vykonávame minimálne tri kontroly zahŕňajúce ultrazvukové vyšetrenie a odbery krvi pre absolútne presnú kontrolu stimulácie.

6

7 dní v týždni

Fungujeme 7 dní v týždni, odber vajíčok a transfer embryí tak naplánujeme na optimálnu dobu na zachovanie ich kvality – vaša stimulácia nebude predčasne ukončená ani umelo predlžovaná.

7

Výber metódy

Podrobná analýza kvality spermií nám umožňuje výber metódy optimálnej pre oplodnenie vajíčok (takzvané klasické oplodnenie, ICSI, PISCI, IMSI).

8

Predĺžená kultivácia

Iba kvalitná predĺžená kultivácia nám umožňuje transfer kvalitných embryí v štádiu blastocýst.

9

Transfer jedného embrya

Striktne uskutočňujeme transfer jedného embrya. Nebojíme sa zavádzať iba jedno embryo, pretože si stojíme za kvalitou našej stimulácie. Vieme, že šanca na otehotnenie nerastie s počtom zavedených embryí, ale s počtom transferov.

10

Objednanie

Na objednanie sa na akékoľvek vyšetrenie, zákrok či konzultáciu v Sanatóriu Helios nepotrebujete odporučenie ani výmenný lístok od svojho ošetrujúceho lekára. Objednať sa môžete osobne, telefonicky, e- mailom alebo kontaktným formulárom, ktorý nájdete na tejto stránke.

11

Technológie

Nebojíme sa zmrazovania embryí, pretože vieme, že nami používaná technika zmrazovania embryá nepoškodzuje. Pri metóde, ktorá sa v súčasnosti používa na zmrazovanie embryí, neklesla úspešnosť v tomto roku pod 50%.

12

Metóda mrazenia

Vďaka dokonalo vyvinutej metóde mrazenia sa skutočnosťou stalo to, v čo mnoho ľudí celé roky iba dúfalo – vieme zamraziť vajíčka tak, že si svoju kvalitu zachovávajú aj po rozmrazení za niekoľko rokov.

13

Prví na Slovensku

Ako prví na Slovensku sme začali vykonávať preimplantačnú genetickú diagnostiku na 5-6-denných embryách – blastocystách. V súčasnosti robíme všetky možné PGD vyšetrenia metódami FISH, aCGH a PCR. Vďaka kvalitne vykonanému PGD zvyšujeme vašu šancu na otehotnenie o viac ako 15%.

14

Program darcovstva gamét

Máme dlhodobo budovaný program darcovstva gamét – vajíčok, spermií aj embryí. Vďaka rozsiahlej databáze darcov máme minimálne čakacie doby.

15

Kvalitná starostlivosť

Naša starostlivosť o vás nekončí úspešným embryotransferom. Radi sa o vás postaráme aj v priebehu tehotenstva – ponúkame rôzne tehotenské vyšetrenia, prenatálnu aj ultrazvukovú diagnostiku a poradňu pre rizikové tehotenstvo.