« späť
  / IVF a neplodnosť / Asistovaná reprodukcia / PICSI
 

PICSI

PICSI je mikromanipulačná technika, ktorá zatiaľ ako jediná umožňuje výber spermie na oplodnenie vajíčka na základe jej funkčnej kvality.
 
Pri tejto metóde sú spermie ponechané inkubovať v Petriho miske, ktorej dno je pokryté hyaluronanom. Prointracytoplazmatickou injekciou spermie do vajíčka sú následne embryológom vyberané iba spermie naviazané na hyaluronan.
 
 
Obr. Pri metóde PICSI sú spermie pre oplodnenie vyberané iba na základe ich  funkčných
vlastností väzbou na hyaluronan. 
 
Hyaluronan je mukopolysacharid, ktorý sa prirodzene vyskytuje ako súčasť medzibunkovej hmoty obklopujúci spolu s kumulárnymi bunkami vajíčko. Aby mohla spermia pri prirodzenom oplodnení úspešne penetrovať a fertilizovať vajíčko, musí byť  schopná viazať sa k hyaluronanu. Takejto interakcie je schopná iba zrelá spermia, ktorá je k väzbe na hyaluronan biochemicky kompetentná. Vedeckými štúdiami bolo potvrdené, že spermie, ktoré sú schopné väzby k hyaluronanu, majú lepšiu morfológiu, štatisticky nižší podiel chromozomálnych anomálií a lepšiu integritu DNA.
 
Výhodou metódy PICSI je tiež predovšetkým objektívna možnosť výberu spermie na základe jej adekvátnych funkčných vlastností. Je dôležité si uvedomiť, že na základe rovnakého princípu sú vyberané spermie aj pri prirodzenom oplodnení prebiehajúcom v tele ženy.
 
Defekty, ako je nezrelosť spermie, chromozomálne anomálie alebo poškodená integrita DNA spermií, často nie sú vidieť v mikroskope voľným okom a nemôžu byť preto eliminované, ak vyberá spermie embryológ. Pokiaľ teda existuje podozrenie, že by sa v ejakuláte muža spermie s takýmito defektmi mohli vyskytovať, býva odporučené oplodnenie vajíčok pomocou metódy PICSI.
 
 
Obr. PICSI v praxi
 
Sanatórium Helios má s metódou PICSI už niekoľkoročnú skúsenosť, na základe ktorej vám oplodnenie pomocou tejto techniky môže byť lekárom odporučené najmä pokiaľ bol u muža zistený zvýšený podiel spermií s poškodenou integritou DNA, pokiaľ je žena podstupujúca IVF staršia 38 rokov, pokiaľ v niektorom z predchádzajúcich cyklov zlyhalo oplodnenie vajíčok pomocou metódy ICSI (a to v zmysle samotného oplodnenia aj následného vývoju embryí), alebo ak má liečený pár v minulosti v anamnéze opakované potraty.
 
 

Kontaktný formulár

Meno *:
Priezvisko *:
Telefón:
E-mail *:
O akú službu máte záujem?:
Napíšte číslicami "dvadsaťdva" *:
Pokiaľ chcete, napíšte nám ďalšie informácie či poznámky:
Chcem dostávať občasný emailový spravodaj s novinkami z oblasti umelého oplodnenia a tehotenstva.
* položky nutné k odoslaniu.
Odoslať!
Fotogalérie
Fotogaléria
Fotogaléria Sanatória Helios
prim. MUDr. Pavel Texl
prim. MUDr. Pavel Texl
Odborný garant
MUDr. Peter Krajkovič
MUDr. Peter Krajkovič
Vedúci lekár
Mgr. Jana Mikulová
Mgr. Jana Mikulová
Vedúca koordinátorka
MUDr. Martina Cuľbová, PhD.
MUDr. Martina Cuľbová, PhD.
Gynekológ
MUDr. Katarína Starovecká
MUDr. Katarína Starovecká
Gynekológ
Mgr. Tatiana Košarišťanová
Mgr. Tatiana Košarišťanová
Vedúca embryologického laboratória
MUDr. Benedikta Svitačová
MUDr. Benedikta Svitačová
Anesteziológ
Iveta Jamrišková
Iveta Jamrišková
Vedúca sestra
Vianočný režim v našom centre

Aktuality

2017-11-22

Vianočný režim v našom centre

Oznamujeme našim klientom, že v termíne od 23.12. 2017 do 1.1. 2018 nebudeme v našom centre realizovať inseminácie, kryoembryotransfery a vyšetrenia spermií.

Viac

Prečo Sanatorium Helios

 
1

Skúsenosti

Naša práca je založená na dlhoročných skúsenostiach. Sanatórium Helios vzniklo v roku 2004 a bolo jedným z prvých centier na Slovensku zaoberajúcich sa diagnostikou a liečbou neplodnosti.

2

Spolupráca

Vďaka exkluzívnej licenčnej zmluve so spoločnosťou Genea máme k dispozícii najnovšie technológie dlho predtým, ako sa dostanú do komerčného použitia. Z tohto dôvodu získavame veľký náskok oproti iným centrám a dávame tým neplodným párom väčšiu šancu na úspech skôr ako ostatní.

3

Bezplatné konzultácie

Na rozdiel od iných centier u nás sú všetky konzultácie s našimi IVF špecialistami (lekármi, embryologičkami, andrologičkami či koordinátorkami) bezplatné.

4

Hľadáme riešenie

Vašu cestu za vytúženým cieľom nepredlžujeme neefektívnymi metódami. Od samého začiatku sa snažíme nájsť najúčinnejšie riešenie priamo pre vás.

5

Kvalita

Stojíme si za kvalitou stimulácie. Priebeh stimulácie pacientky je u nás dôkladne monitorovaný – počas stimulácie vykonávame minimálne tri kontroly zahŕňajúce ultrazvukové vyšetrenie a odbery krvi pre absolútne presnú kontrolu stimulácie.

6

7 dní v týždni

Fungujeme 7 dní v týždni, odber vajíčok a transfer embryí tak naplánujeme na optimálnu dobu na zachovanie ich kvality – vaša stimulácia nebude predčasne ukončená ani umelo predlžovaná.

7

Výber metódy

Podrobná analýza kvality spermií nám umožňuje výber metódy optimálnej pre oplodnenie vajíčok (takzvané klasické oplodnenie, ICSI, PISCI, IMSI).

8

Predĺžená kultivácia

Iba kvalitná predĺžená kultivácia nám umožňuje transfer kvalitných embryí v štádiu blastocýst.

9

Transfer jedného embrya

Striktne uskutočňujeme transfer jedného embrya. Nebojíme sa zavádzať iba jedno embryo, pretože si stojíme za kvalitou našej stimulácie. Vieme, že šanca na otehotnenie nerastie s počtom zavedených embryí, ale s počtom transferov.

10

Objednanie

Na objednanie sa na akékoľvek vyšetrenie, zákrok či konzultáciu v Sanatóriu Helios nepotrebujete odporučenie ani výmenný lístok od svojho ošetrujúceho lekára. Objednať sa môžete osobne, telefonicky, e- mailom alebo kontaktným formulárom, ktorý nájdete na tejto stránke.

11

Technológie

Nebojíme sa zmrazovania embryí, pretože vieme, že nami používaná technika zmrazovania embryá nepoškodzuje. Pri metóde, ktorá sa v súčasnosti používa na zmrazovanie embryí, neklesla úspešnosť v tomto roku pod 50%.

12

Metóda mrazenia

Vďaka dokonalo vyvinutej metóde mrazenia sa skutočnosťou stalo to, v čo mnoho ľudí celé roky iba dúfalo – vieme zamraziť vajíčka tak, že si svoju kvalitu zachovávajú aj po rozmrazení za niekoľko rokov.

13

Prví na Slovensku

Ako prví na Slovensku sme začali vykonávať preimplantačnú genetickú diagnostiku na 5-6-denných embryách – blastocystách. V súčasnosti robíme všetky možné PGD vyšetrenia metódami FISH, aCGH a PCR. Vďaka kvalitne vykonanému PGD zvyšujeme vašu šancu na otehotnenie o viac ako 15%.

14

Program darcovstva gamét

Máme dlhodobo budovaný program darcovstva gamét – vajíčok, spermií aj embryí. Vďaka rozsiahlej databáze darcov máme minimálne čakacie doby.

15

Kvalitná starostlivosť

Naša starostlivosť o vás nekončí úspešným embryotransferom. Radi sa o vás postaráme aj v priebehu tehotenstva – ponúkame rôzne tehotenské vyšetrenia, prenatálnu aj ultrazvukovú diagnostiku a poradňu pre rizikové tehotenstvo.