« späť
  / IVF a neplodnosť / Asistovaná reprodukcia / MACS (MAGNETICKY AKTIVOVANÁ SEPARÁCIA BUNIEK)
 

MACS (MAGNETICKY AKTIVOVANÁ SEPARÁCIA BUNIEK)

Spermie sú veľmi náchylné k poškodeniu jadrovej DNA. Medzi hlavné príčiny poškodenia DNA spermií patria:
 
 • vývojové chyby pri vzniku spermií, 
  pôsobenie voľných radikálov, 
  fajčenie, zápalové ochorenia, 
  zvýšená testikulárna teplota 
  pôsobenie chemických látok z prostredia, 
  užívanie liekov, 
  stres 
  vyšší vek. 
 
V niektorých prípadoch však môže spermia s poškodenou DNA oplodniť vajíčko. Dôsledkom toho býva abnormálny vývin embrya až jeho zastavenie.
 
Fragmentácia DNA je úzko spätá s apoptózou- programovanou smrťou buniek. Poškodené spermie s nadmerne fragmentovanou DNA prirodzene zahajujú proces bunkovej smrti. Skoré štádium apoptózy, ktorá nemusí byť inak rozpoznateľná, sa dá u spermií detekovať aj prítomnosťou fosfatidylserínu, ktorý je normálne len vo vnútri bunky.
Systém MACS obsahuje magnetické mikročastice, ktoré sa viažu na túto látku. Pomocou magnetického poľa  je možné taktozachytiť spermie s poškodenou – fragmentovanou DNA alebo spermie podliehajúce  apoptóze. Vyselektované nepoškodenéspermie sa následne dajú použiť pre ktorúkoľvek metódu asistovanej reprodukcie.
Spermie, ktoré týmto výberom prejdú, majú oproti pôvodnej vzorke lepšie hodnoty pohybu, morfológie, DNA fragmentácie, lepšie prežívajú po rozmrazení. Zvyšuje sa potenciál spermií na oplodnenie.
 
 
Pre výber spermií pred oplodnením sa používa aj metóda PICSI. Kedy teda využiť MACS a kedy PICSI?
 
Obe metódy sa používajú, pokiaľ sa vo vzorke nachádza vysoký podiel spermií s fragmentovanou DNA, pokiaľ sa v predchádzajúcich IVF cykloch nedarilo dobre oplodniť vajíčka, alebo opakovane dochádzalo k včasnému zastaveniu vývoja embryí, pokiaľ je pár alebo jeden z partnerov vyššieho veku, apod.
 
Pri PICSI sa vyberajú zrelé spermie. Pri MACS sa zo vzorky odstraňujú apoptické spermie s poškodenou DNA a to aj vo veľmi včasnej fáze, kedy ešte degeneratívne zmeny nerozpoznáme inak. Obe metódy je možné použiť aj  v kombinácií.
Fotogalérie
Fotogaléria
Fotogaléria Sanatória Helios
prim. MUDr. Pavel Texl
prim. MUDr. Pavel Texl
Odborný garant
MUDr. Peter Krajkovič
MUDr. Peter Krajkovič
Vedúci lekár
Mgr. Jana Mikulová
Mgr. Jana Mikulová
Vedúca koordinátorka
MUDr. Martina Cuľbová, PhD.
MUDr. Martina Cuľbová, PhD.
Gynekológ
MUDr. Katarína Starovecká
MUDr. Katarína Starovecká
Gynekológ
Mgr. Tatiana Košarišťanová
Mgr. Tatiana Košarišťanová
Vedúca embryologického laboratória
MUDr. Benedikta Svitačová
MUDr. Benedikta Svitačová
Anesteziológ
Iveta Jamrišková
Iveta Jamrišková
Vedúca sestra
Vianočný režim v našom centre

Aktuality

2017-11-22

Vianočný režim v našom centre

Oznamujeme našim klientom, že v termíne od 23.12. 2017 do 1.1. 2018 nebudeme v našom centre realizovať inseminácie, kryoembryotransfery a vyšetrenia spermií.

Viac

Prečo Sanatorium Helios

 
1

Skúsenosti

Naša práca je založená na dlhoročných skúsenostiach. Sanatórium Helios vzniklo v roku 2004 a bolo jedným z prvých centier na Slovensku zaoberajúcich sa diagnostikou a liečbou neplodnosti.

2

Spolupráca

Vďaka exkluzívnej licenčnej zmluve so spoločnosťou Genea máme k dispozícii najnovšie technológie dlho predtým, ako sa dostanú do komerčného použitia. Z tohto dôvodu získavame veľký náskok oproti iným centrám a dávame tým neplodným párom väčšiu šancu na úspech skôr ako ostatní.

3

Bezplatné konzultácie

Na rozdiel od iných centier u nás sú všetky konzultácie s našimi IVF špecialistami (lekármi, embryologičkami, andrologičkami či koordinátorkami) bezplatné.

4

Hľadáme riešenie

Vašu cestu za vytúženým cieľom nepredlžujeme neefektívnymi metódami. Od samého začiatku sa snažíme nájsť najúčinnejšie riešenie priamo pre vás.

5

Kvalita

Stojíme si za kvalitou stimulácie. Priebeh stimulácie pacientky je u nás dôkladne monitorovaný – počas stimulácie vykonávame minimálne tri kontroly zahŕňajúce ultrazvukové vyšetrenie a odbery krvi pre absolútne presnú kontrolu stimulácie.

6

7 dní v týždni

Fungujeme 7 dní v týždni, odber vajíčok a transfer embryí tak naplánujeme na optimálnu dobu na zachovanie ich kvality – vaša stimulácia nebude predčasne ukončená ani umelo predlžovaná.

7

Výber metódy

Podrobná analýza kvality spermií nám umožňuje výber metódy optimálnej pre oplodnenie vajíčok (takzvané klasické oplodnenie, ICSI, PISCI, IMSI).

8

Predĺžená kultivácia

Iba kvalitná predĺžená kultivácia nám umožňuje transfer kvalitných embryí v štádiu blastocýst.

9

Transfer jedného embrya

Striktne uskutočňujeme transfer jedného embrya. Nebojíme sa zavádzať iba jedno embryo, pretože si stojíme za kvalitou našej stimulácie. Vieme, že šanca na otehotnenie nerastie s počtom zavedených embryí, ale s počtom transferov.

10

Objednanie

Na objednanie sa na akékoľvek vyšetrenie, zákrok či konzultáciu v Sanatóriu Helios nepotrebujete odporučenie ani výmenný lístok od svojho ošetrujúceho lekára. Objednať sa môžete osobne, telefonicky, e- mailom alebo kontaktným formulárom, ktorý nájdete na tejto stránke.

11

Technológie

Nebojíme sa zmrazovania embryí, pretože vieme, že nami používaná technika zmrazovania embryá nepoškodzuje. Pri metóde, ktorá sa v súčasnosti používa na zmrazovanie embryí, neklesla úspešnosť v tomto roku pod 50%.

12

Metóda mrazenia

Vďaka dokonalo vyvinutej metóde mrazenia sa skutočnosťou stalo to, v čo mnoho ľudí celé roky iba dúfalo – vieme zamraziť vajíčka tak, že si svoju kvalitu zachovávajú aj po rozmrazení za niekoľko rokov.

13

Prví na Slovensku

Ako prví na Slovensku sme začali vykonávať preimplantačnú genetickú diagnostiku na 5-6-denných embryách – blastocystách. V súčasnosti robíme všetky možné PGD vyšetrenia metódami FISH, aCGH a PCR. Vďaka kvalitne vykonanému PGD zvyšujeme vašu šancu na otehotnenie o viac ako 15%.

14

Program darcovstva gamét

Máme dlhodobo budovaný program darcovstva gamét – vajíčok, spermií aj embryí. Vďaka rozsiahlej databáze darcov máme minimálne čakacie doby.

15

Kvalitná starostlivosť

Naša starostlivosť o vás nekončí úspešným embryotransferom. Radi sa o vás postaráme aj v priebehu tehotenstva – ponúkame rôzne tehotenské vyšetrenia, prenatálnu aj ultrazvukovú diagnostiku a poradňu pre rizikové tehotenstvo.