« späť
  / IVF a neplodnosť / Asistovaná reprodukcia / - Čakanie po embryotransfere
 

Čakanie po embryotransfere

Najdlhšie dva týždne – tak popisuje väčšina žien, ktoré absolvovali umelé oplodnenie, 14 dní po embryotransfere. Tá nekonečná doba, medzi zavedením embrya do dutiny maternice a tehotenským testom, je podľa našich klientok najnáročnejším obdobím z celého procesu IVF. Radi by sme vám pomohli pochopiť, čo sa v tomto období deje s vami a vašim telom, aby ste čakanie na vytúžený výsledok mohli stráviť čo najviac v pohode.
 
Kŕče, pobolievanie podbruška, nafukovanie
 
V období medzi transferom a tehotenským testom sú kŕče veľmi časté. A to najmä pomerne skoro po zavedení embrya. Môžu byť spôsobené implantáciou embrya a často sú veľmi podobné kŕčom pred menštruáciou. Ak žena ale necíti žiadne kŕče, vôbec to neznamená, že sa embryo neimplantovalo.
 
Pocit nafúknutia/nadúvanie je veľmi častý, najmä po stimulácii, pretože sú vaše vaječníky stimulované viac než v prirodzenom cykle. Preto môžu byť opuchnuté. Po prenose embrya, pokiaľ dôjde k implantácii, sú produkované ďalšie hormóny. To môže spôsobiť, že sú vaječníky aj naďalej veľmi aktívne a to môže zvýšiť pocit nafukovania. K nadúvaniu môže dôjsť bez ohľadu na to, či k implantácii embrya došlo alebo nie. Avšak samotné nadúvanie nebude mať vplyv na embryo a jeho šancu na implantáciu.
 
Špinenie alebo slabé krvácanie
 
Špinenie alebo ľahké krvácanie je ďalším častým príznakom a rozhodne to nemusí znamenať, že ste neotehotnela a že vám začína menštruácia. Mnoho žien opisuje špinenie skoro po transfere embrya, čo môže byť spôsobené implantáciou embrya. V tejto dobe je maternica silno prekrvená a pri implantácii embrya môže dôjsť k dráždeniu blízkej cievy, a to spôsobí krvácanie. Niektoré ženy môžu zažiť veľmi silné krvácanie aj v prípade, že sú tehotné.
 
Do konca 12. týždňa tehotenstva nie je dutina maternice úplne vyplnená placentou a z voľnej maternicovej sliznice môže tehotná žena aj opakovane krvácať. Dôležité je samozrejme aj pri špinení pokračovať v užívaní Utrogestanu, v prípade silnejšieho krvácania je možné Utrogestan užívať cez ústa – o dávkovaní v tomto prípade vás telefonicky poučí zaškolená koordinátorka IVF alebo lekár.
 
Bolesť alebo opuch prsníkov
 
Vaše prsia môžu byť veľmi bolestivé a opuchnuté, keďže dochádza k zvyšovaniu hladín hormónov, zvlášť progesterónu. Každá žena ale opäť reaguje inak - niektorá má bolesti pŕs a tehotná nie je, iná necíti žiadny rozdiel a napriek tomu je tehotná.
 
Ako veľmi často pri liečbe neplodnosti existuje len veľmi málo čiernych alebo bielych situácií, mnoho z nich je, povedzme, šedých. Niektoré ženy popisujú všetky príznaky a pocity, ktoré sme vyššie popísali, iné nemajú žiadne z nich. Niektoré opisujú pocity úplne iné. Všetky tieto ženy ale môžu, alebo tiež nemusia byť tehotné.
 
Jasnú informáciu o tehotenstve vám dá tehotenský test
 
Jasnú informáciu o tehotenstve vám dá až tehotenský test. Preto všetkým ženám vždy odporúčame počkať až do 12. resp. do 14. dňa po zavedení embrya a podstúpiť odber krvi na tehotenský hormón hCG. Z močového testu alebo testu vykonávaného skôr, sa nedá jasne povedať, či došlo, alebo nedošlo k tehotenstvu. Veľa z vás sa pýta, či je všetko stratené, keď je 7. alebo 8. deň tehotenský test z moču negatívny. Na to môžeme odpovedať len to, že definitívny výsledok je až 14. deň po zavedení embrya - potvrdený odberom krvi.
 
V prípade, že máte akékoľvek pochybnosti, nie je vám dobre, špiníte alebo krvácate, zavolajte našim IVF koordinátorkám alebo lekárom.
 

Kontaktný formulár

Meno *:
Priezvisko *:
Telefón:
E-mail *:
O akú službu máte záujem?:
Napíšte číslicami "dvadsaťdva" *:
Pokiaľ chcete, napíšte nám ďalšie informácie či poznámky:
Chcem dostávať občasný emailový spravodaj s novinkami z oblasti umelého oplodnenia a tehotenstva.
* položky nutné k odoslaniu.
Odoslať!
Fotogalérie
Fotogaléria
Fotogaléria Sanatória Helios
prim. MUDr. Pavel Texl
prim. MUDr. Pavel Texl
Odborný garant
MUDr. Peter Krajkovič
MUDr. Peter Krajkovič
Vedúci lekár
Mgr. Jana Mikulová
Mgr. Jana Mikulová
Vedúca koordinátorka
MUDr. Martina Cuľbová, PhD.
MUDr. Martina Cuľbová, PhD.
Gynekológ
MUDr. Katarína Starovecká
MUDr. Katarína Starovecká
Gynekológ
Mgr. Tatiana Košarišťanová
Mgr. Tatiana Košarišťanová
Vedúca embryologického laboratória
MUDr. Benedikta Svitačová
MUDr. Benedikta Svitačová
Anesteziológ
Iveta Jamrišková
Iveta Jamrišková
Vedúca sestra
Vianočný režim v našom centre

Aktuality

2017-11-22

Vianočný režim v našom centre

Oznamujeme našim klientom, že v termíne od 23.12. 2017 do 1.1. 2018 nebudeme v našom centre realizovať inseminácie, kryoembryotransfery a vyšetrenia spermií.

Viac

Prečo Sanatorium Helios

 
1

Skúsenosti

Naša práca je založená na dlhoročných skúsenostiach. Sanatórium Helios vzniklo v roku 2004 a bolo jedným z prvých centier na Slovensku zaoberajúcich sa diagnostikou a liečbou neplodnosti.

2

Spolupráca

Vďaka exkluzívnej licenčnej zmluve so spoločnosťou Genea máme k dispozícii najnovšie technológie dlho predtým, ako sa dostanú do komerčného použitia. Z tohto dôvodu získavame veľký náskok oproti iným centrám a dávame tým neplodným párom väčšiu šancu na úspech skôr ako ostatní.

3

Bezplatné konzultácie

Na rozdiel od iných centier u nás sú všetky konzultácie s našimi IVF špecialistami (lekármi, embryologičkami, andrologičkami či koordinátorkami) bezplatné.

4

Hľadáme riešenie

Vašu cestu za vytúženým cieľom nepredlžujeme neefektívnymi metódami. Od samého začiatku sa snažíme nájsť najúčinnejšie riešenie priamo pre vás.

5

Kvalita

Stojíme si za kvalitou stimulácie. Priebeh stimulácie pacientky je u nás dôkladne monitorovaný – počas stimulácie vykonávame minimálne tri kontroly zahŕňajúce ultrazvukové vyšetrenie a odbery krvi pre absolútne presnú kontrolu stimulácie.

6

7 dní v týždni

Fungujeme 7 dní v týždni, odber vajíčok a transfer embryí tak naplánujeme na optimálnu dobu na zachovanie ich kvality – vaša stimulácia nebude predčasne ukončená ani umelo predlžovaná.

7

Výber metódy

Podrobná analýza kvality spermií nám umožňuje výber metódy optimálnej pre oplodnenie vajíčok (takzvané klasické oplodnenie, ICSI, PISCI, IMSI).

8

Predĺžená kultivácia

Iba kvalitná predĺžená kultivácia nám umožňuje transfer kvalitných embryí v štádiu blastocýst.

9

Transfer jedného embrya

Striktne uskutočňujeme transfer jedného embrya. Nebojíme sa zavádzať iba jedno embryo, pretože si stojíme za kvalitou našej stimulácie. Vieme, že šanca na otehotnenie nerastie s počtom zavedených embryí, ale s počtom transferov.

10

Objednanie

Na objednanie sa na akékoľvek vyšetrenie, zákrok či konzultáciu v Sanatóriu Helios nepotrebujete odporučenie ani výmenný lístok od svojho ošetrujúceho lekára. Objednať sa môžete osobne, telefonicky, e- mailom alebo kontaktným formulárom, ktorý nájdete na tejto stránke.

11

Technológie

Nebojíme sa zmrazovania embryí, pretože vieme, že nami používaná technika zmrazovania embryá nepoškodzuje. Pri metóde, ktorá sa v súčasnosti používa na zmrazovanie embryí, neklesla úspešnosť v tomto roku pod 50%.

12

Metóda mrazenia

Vďaka dokonalo vyvinutej metóde mrazenia sa skutočnosťou stalo to, v čo mnoho ľudí celé roky iba dúfalo – vieme zamraziť vajíčka tak, že si svoju kvalitu zachovávajú aj po rozmrazení za niekoľko rokov.

13

Prví na Slovensku

Ako prví na Slovensku sme začali vykonávať preimplantačnú genetickú diagnostiku na 5-6-denných embryách – blastocystách. V súčasnosti robíme všetky možné PGD vyšetrenia metódami FISH, aCGH a PCR. Vďaka kvalitne vykonanému PGD zvyšujeme vašu šancu na otehotnenie o viac ako 15%.

14

Program darcovstva gamét

Máme dlhodobo budovaný program darcovstva gamét – vajíčok, spermií aj embryí. Vďaka rozsiahlej databáze darcov máme minimálne čakacie doby.

15

Kvalitná starostlivosť

Naša starostlivosť o vás nekončí úspešným embryotransferom. Radi sa o vás postaráme aj v priebehu tehotenstva – ponúkame rôzne tehotenské vyšetrenia, prenatálnu aj ultrazvukovú diagnostiku a poradňu pre rizikové tehotenstvo.